Rejestracja

Cze

29

Auto powinno być sprawne

Published by In Category Blog

Nikogo nie powinien dziwić fakt, iż samochód który użytkujemy na co dzień powinien charakteryzować się sprawnością techniczną. Obowiązkowy przegląd przez diagnostę ma miejsce tylko raz w roku, natomiast przez okrągły rok sami musimy zadbać o to, aby ewentualnie przegląd odbył się bez zastrzeżeń czy też byśmy byli bezpieczni i nie stwarzali zagrożenia w ruchu drogowym.

Bywa, iż zapominamy o wielu sprawach. Wsiadamy i jedziemy, ale nie doglądamy co trzeba. Jedną z takich ważniejszych kwestii są opony, które mając ciągły kontakt z jezdnią zwyczajnie się zużywają. Zły stan opon może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, gdzie nie tylko krzywda może się stać nam jako kierowcom i naszym pasażerom, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. W związku z powyższym ta kwestia powinna być doglądana, natomiast jeśli nie my bez wątpienia zauważą to funkcjonariusze policji, którzy zatrzymają nas do rutynowej kontroli. Inną bolączką kierowców są awarie części. Z racji przejechanych kilometrów jakaś część musi wymagać wymiany i to nie ulega żadnej wątpliwości. Tylko w nielicznych przypadkach możemy mówić o niezwykłym szczęściu, gdzie użytkujemy samochód bez specjalnych i przede wszystkim kosztownych napraw. Dlatego części samochodowe są kolejną ważną sprawą, o jaką trzeba dbać zanim dojdzie do kolejnych usterek. Właściciele aut, którzy nie bardzo są skłonni do mechaniki, a nawet się na tym nie znają powinni w razie domniemania o tym, że część się wysłużyła jak najszybciej udać się do warsztatu. Części mają to do siebie, że potrafią dawać nam sygnały dźwiękowe, bądź też pojazd nie zachowuje się tak jak wcześniej. Wyraźnie spada komfort jazdy, a co za tym idzie zdajemy sobie sprawę z tego, że w każdej chwili samochód może odmówić posłuszeństwa.

Kiedy wymieniamy ogumienie?

Każdy posiadacz samochodu wie, że wymiana opon jest niezbędna do tego, aby auto było w całości sprawne technicznie. Tzw. łyse ogumienie jest dużym zagrożeniem w ruchu drogowym. Do wypadków z tego tytułu dochodzi bardzo często, dlatego też policja często zwraca na to uwagę podczas rutynowych kontroli. Co więcej trzeba zaznaczyć, iż kierowcy jeżdżą na dwóch rodzajach opon. Jest to ogumienie sezonowe tj. letnie i zimowe, oraz całoroczne. W pierwszym przypadku wymiany opon trzeba dokonywać tuż przed zbliżającym się danym sezonem. Krótko mówiąc przez wiosna i zimą. W drugim przypadku ogumienia używamy do momentu, gdy ich zużycie nakazuje nam konieczną wymianę. Jeśli chodzi o ogumienie sezonowe różnica w mieszance gumy, jak też w bieżniku jest bardzo duża. Musi być, ponieważ aura w tych sezonach także się różni. W związku z powyższym w żadnym przypadku nie wolno jeździć na ogumieniu letnim zimą, oraz na ogumieniu zimowym latem. Warto także pamiętać, żeby po każdej wymianie opon dokonywać oczyszczenia i konserwacji. Jeśli tego przestrzegamy ogumienie, które zamierzamy wymienić zawsze jest w stanie idealnym. To samo powinniśmy robić z oponami całorocznymi. Najlepiej po każdym sezonie zdjąć dokonać oczyszczenia i konserwacji, a następnie założyć ponownie.

Wymiany części

Auto posiada mnóstwo części, które odpowiedzialne są za mnóstwo rzeczy. Aby sprawnie działało koniecznie trzeba doglądać, a nawet nasłuchiwać pracy pojazdu. Jeśli jakaś część powoli ulega awarii zazwyczaj daje o sobie znać. Nie warto czekać do tzw. końca, ponieważ ulec większej lub mniejszej usterce mogą inne elementy pojazdu. Zazwyczaj nie widzimy tego gołym okiem, dlatego nie mamy szczegółowej wiedzy na ten temat. Idealnym powiedzmy kolokwialnie lekarzem okazuje się być profesjonalny mechanik, który bez problemu znajdzie przyczynę i usunie awarię wymieniając część na nową. Czas w takich przypadkach ma znaczenie. Kiedy nie pozwolimy na całkowite zużycie się danej części w aucie, to możemy mieć pewność, iż awaria nie szybko zaskoczy nas podczas podróży. Oczywiście takie rzeczy się zdarzają, aczkolwiek bywa, że kierowca użytkujący samochód każdego dnia ignorował dość długo wcześniejsze sygnały, że z samochodem dzieje się coś niedobrego.

Brak tagów

ilość wszystkich wyświetleń: 499, dzisiaj: 1